Funkční ponožky jsou ponožky, které jsou pleteny především ze syntetických vláken, jako jsou např. polypropylen, polyester, akryl, polyamid. Mnohem menší procento v těchto ponožkách pak tvoří přírodní vlákna (bavlna, bambus, modal), někdy zde nebývají zastoupeny dokonce vůbec.

Přírodní vlákna mají dobrou schopnost nasátí vlhkosti a tuto jsou schopny si udržet po dlouhou dobu, což není zrovna ideální pro sportovní aktivity či extrémní outdoorové podmínky. Pokud se však přírodní vlákna u funkčních ponožek používají, jsou použita tam a v takové míře, aby se funkčnost ponožky nesnížila, naopak aby zajistila komfort na místech, kde je to třeba (např. v úpletu do vrchní strany ponožky, mimo kontakt s pokožkou chodidla).

Unikátním materiálem u přírodních vláken však zůstává vlna (především dnes je to velmi jemná ovčí vlna merino), která ani při absorpci 35% vlhkosti vůči svému objemu nepůsobí pocitem vlhka. Má přirozenou schopnost vydržet dlouho bez zápachu, neboť díky svému složení není vhodná pro množení bakterií. Procentuální použití merino vlny v ponožkách se různí dle použití ponožek, ale za velmi dobré se považuje 40% a výše.

Důležitou složku ve funkčních ponožkách pak tvoří syntetická vlákna, která jsou v ponožkách použita v různému procentuálním podílu, vzájemné kombinaci a na místech, kde mohou svoji "funkci" plnit co možná nejlépe. Ze syntetických vláken krátce zmíníme alespoň ta, jež bývají v ponožkách zastoupena nejčastěji.

Polypropylen (POP) má např. nejnižší nasákavost mezi syntetickými vlákny (přijímá pouze 0,05% vlhkosti), je lehký (plave na vodě) a vyniká i termoizolačními parametry. Vedle vlny, a především v kombinaci s ní, je považován za výborný materiál pro výrobu funkčních ponožek určených do těžších outdoorových podmínek.

Polyester (PES) je těžší než POP, přijímá 0,4% vlhkosti, svým chemickým složením je vhodný k modifikacím a tvarování. Ve formě dutých vláken získává termoizolační vlastnosti a v případě podélného profilování se podílí na rychlém odparu vlhka, který přináší pocit mírného ochlazení (např. CoolMax).

Akryl (PAN) je pružný a měkký, do svého objemu přijímá 1,3% vlhkosti. I když má podobnou texturu jako vlna a používá se jako její umělá náhrada nebo ve směsi s ní, zdaleka nemá její vlastnosti. Ve funkčních ponožkách se umisťuje do méně namáhaných partií.

Polyamid (PAD) přijímá 4,5% vlhkosti, má však výborné fyzikální parametry, jako je vysoká pevnost za sucha, odolnost v oděru i pružnost. Jeho vhodné použití do ponožek je v místech, kde se požaduje zvýšená odolnost, jako jsou např. chodidlo, pata a špice. PAD je při praní srážlivý.

Téměř ve všech typech ponožek se dnes používají elastany ve formě polyuretanových struktur (např. Lycra, Spandex). Ovlivňují, jak bude ponožka pružná, příjemná, jestli lem nebude "škrtit", zda se ponožka neshrne po chodidle atd.

Funkční ponožku je nutno volit vždy s ohledem na danou aktivitu, dle typu obuvi, výběr přizpůsobit podmínkám a samozřejmě vždy s ohledem ke svému tělu. Každý z nás má jiné fyziologické předpoklady či pocity, a proto je velmi důležité si ponožku otestovat sám na sobě.

Funkční ponožka není tedy jen "termo ponožka". Funkčních ponožek je celá řada a jsou určeny jak pro nenáročné volnočasové aktivity, tak i pro extrémní outdoorové podmínky a vrcholové sportovce. Proto se i na našem e-shopu setkáte s mnoha typy, jež jsou vyvíjeny a pleteny tak, aby mohly plnit svoji "funkci" v dané oblasti co možná nejlépe. Pro Vaši snadnější orientaci jsme u každé funkční ponožky uvedly kategorii (F/0, F/50, F/80 a F/100), do níž daná ponožka spadá a Vám tak alespoň pro začátek usnadnili výběr. Toto značení kategorií je informativní.

F/0 - STANDARD - úplety z bavlněné příze nebo kombinované s menším objemem syntetických vláken. Jsou určeny pro běžné nošení, volnočasové aktivity, naopak nejsou vhodné k sportovním účelům.

F/50 - FUNKČNÍ ZÓNY - úplety s kombinacemi ze syntetických a přírodních materiálů. Vhodné již pro zátěžové sportovní, outdoorové, profesní i volnočasové aktivity.

F/80 - FUNKCE POLYPROPYLÉNU - úplety z polypropylénových "suchých" vláken nebo v kombinaci s ostatními materiály. Technologie výroby vychází z patentovaných řešení, univerzální pro všechny volnočasové i zátěžové aktivity.

F/100 - FUNKCE MERINO VLNY - úplety z merino vlny nebo v kombinaci se syntetickými vlákny, pro nadstandardní výkon a pohodlí. Užitné vlastnosti pro běžné, ale zejména zátěžové aktivity.