Už jste si někdy položili otázku, jak vznikly ponožky a jak se původně vyráběly? Asi málokdo z nás. Jednoduše si je navlékneme, abychom si zahřály nohy a toť vše. Anglický výraz "socks" či německý "Socke" pochází z latinského slova "soccus", což byla původně domácí těsně přiléhající šněrovací obuv.

Ponožky jako takové existují již dlouho, ne však ve stejné podobě jako je známe dnes. Dokonce již v době kamenné se lidé snažili chránit si svoje nohy a tak si je balili do kůže ze zvířat. U Egypťanů byly v módě pletené "ponožky", které byly nalezeny v egyptských hrobech v 4. století. Až do středověku značily ponožky symbol společenského postavení, přičemž je mohla nosit pouze bohatší vrstva. V této době nebylo ani všeobecně známo, jak se vyráběly. Bylo to tajemství, jež znaly pouze vznešené dámy. V 7. století již byly známy pletené ponožky, ale až do 13. století je znali pouze Italové, ostatní Evropané nosily látkové punčochy. V tomtéž století se dokonce sešivaly společně s kalhotami a v 16. století opět došlo na krátkou verzi ke kotníkům.

Počátek pletených ponožek (v této době spíše punčoch) spadá do roku 1589, kdy Angličan William Lee (1565-1614) vyrobil "první pletací stroj" na pletení punčoch. Díky snadnější výrobě se mohly tedy více rozšířit, vznikly nové módní varianty a začaly je více nosit i ženy, nejen muži, u nichž doposud nošení převládalo. Trend v punčochách se měnil neustále: na záčtku byly v módě u mužů punčochy, jež byly vidět, u žen naopak ne, což se potom později zase obrátilo. V období francouzské revoluce nosili muži dlouhé kalhoty, čímž se punčochy zcela zakryly a od 19. století patřil tento trend v módním světě pouze ženám. Dnes však trendy v ponožkách následují i muži.

V r. 1853 byla otevřena první anglická továrna na pletení punčoch, 1863 zkonstruoval Američan Lamb první plochý pletací stroj a v 19. století pak přišly první okrouhlé pletací stroje, díky nimž se mohly začít používat různé druhy materiálů a začala tak masová výroba ponožek.

Pletení funkčních ponožek je pak historie nedávná a zde je nutno připomenout i primát naší země, tehdy ještě Československa, neboť Výzkumný ústav pletařský v Brně a řada jeho odborníků přihlásili v r. 1982 vynález ponožek s rubní polypropylenovou vrstvou. Ten měl ve své době punc světového vynálezu a dal světu textilu pojem "funkční". Pletařské technologie výroby ponožek té doby umožňovaly výrobu pouze jednoduchých úpletů a teprve až technologická a elektronická vylepšení maloprůměrových pletacích strojů v druhé polovině prvního desetiletí 21. století a možnosti vzorování s více systémy pletení, tvarování froté (plyšových) funkčních zón a použití nově vyvinutých materiálů a vláken umožnily výrobu designově a funkčně přijatelných ponožek. Tento technologický pokrok k nám přinesly pletací stroje převážně italských výrobců a značek.