AKRYL

Akryl je pružný a měkký, do svého objemu přijímá 1,3% vlhkosti. I když má podobnou texturu jako vlna a používá se jako její umělá náhrada nebo ve směsi s ní, zdaleka nemá její vlastnosti. Ve funkčních ponožkách se umisťuje do méně namáhaných partií.

BAMBUS

Bambus je rostlinného původu. Chemickým zpracováním se získá vlákno, které se dále spřádá do příze. Bambus je kvůli svým přirozeným antibakteriálním a antimykotickým účinkům považován za perspektivní materiál budoucnosti. Strukutra bambusových vláken zajišťuje výborné proudění vzduchu, a tím i vedení vlhkosti (ve srovnání s bavlněným vláknem je až 4x účinnější). Úplet je naomak hebký a nelepí se na pokožku. Bambus je nepatrně křehčí a v oděru méně odolný než bavlna a modal.

BAVLNA

Bavlna patří k přírodním materiálům. Vlákna vhodné délky a kvality dorůstají např. v Indii nebo Egyptě. Vlákna se spřádají do příze. Bavlna je příjemná na omak, dobře saje vlhkost, pomalu schne, tudíž studí a následně snižuje i účinek bandáže. Není tedy příliš vhodná k použití v outdoorových ponožkách. Pokud se však použije, je vždy kladena do smyčky froté úpletu spolu se syntetickými vlákny, nejlépe s polypropylenem. 100% bavlněné úplety nejsou vhodné pro outdoor. Vzhledem k tomu, že je velmi příjemná k pokožce, nedráždí ji a vyznačuje se antialergickými vlastnostmi, jsou ponožky s vysokým podílem bavlny vhodné např. pro ty, jež trpí ekzémy, plísněmi, alergiemi atd.

CLIMAYARN

Vlákna Climayarn® regulují tělesnou teplotu a rychle odvádí přebytečnou vlhkost.

COOLMAX

Vlákna CollMax® odvádí pot, rychle vysychají a zabraňují otlakům.

COREGARN

Speciální jádrová příze, kdy jádro příze tvoří elastan a ten je opředený 100% bavlněnými vlákny. Díky tomuto je ponožka 100% přírodní a přitom pružná, takže je vhodná pro všechny, jež nesnesou umělá vlákna, trpí ekzémy, plísněmi či zápachem nohou.

ELASTAN

Elastická vlákna jsou chemická vlákna z polyuretanu, která v ponožce ovlivňují to, jak bude pružná, příjemná, jestli lem nebude "škrtit", zda se ponožka neshrne po chodidle ap. Díky elastanu je ponožka odolnější na roztržení a vydrží déle než třeba pouze ponožka ze 100% bavlny. Při každém natažení se ponožka zase vrací zpět do své původní formy.

FROTÉ

Froté smyčky činí ponožky obzvlášť savé, měkké a příjemné na došlap.

KOMPRESE

Kompresní ponožky a podkolenky stimulují krevní oběh, dodávají svalům více kyslíku a pomáhají tak proti symptomům jako jsou těžké nohy, bolesti končetin, otoky nohou a kotniků.

MERINO VLNA

Merino vlna je velmi jemná ovčí vlna, jež má přirozenou schopnost zůstat dlouho bez zápachu. Je hřejivá a příjemná k pokožce (díky vláknům o průměru pod 25 mikronů "neškrabe"). Absorbuje až 35% vlhkosti aniž je na ní patrná, čímž zůstávají pokožka i ponožka krásně suché. Struktura vláken podporuje výborné proudění vzduchu Díky svému složení není vhodná pro množení bakterií.

MODAL

Modal podobně jako bambus je rostlinného původu. Vzniká rovněž chemickou cestou, a to z dřevní hmoty na bázi regenerované celulózy. Má příjemný omak, dobrou savost i pevnost v trhu a může být alternativou bavlny či bambusu. Má taktéž antibakteriální vlastnosti jako např. bambus, ve srovnání s ním je však odolnější v oděru a oproti bavlně má zase vyšší savost. I tento materiál můžeme považovat za perspektivní materiál budoucnosti.

POLYAMID (PAD)

Polyamid přijímá 4,5% vlhkosti, má však výborné fyzikální parametry, jako je vysoká pevnost za sucha, odolnost v oděru i pružnost. Jeho vhodné použití do ponožek je v místech, kde se požaduje zvýšená odolnost, jako jsou např. chodidlo, pata a špice. PAD je při praní srážlivý.

POLYESTER (PES)

Polyester je těžší než POP, přijímá 0,4% vlhkosti, svým chemickým složením je vhodný k modifikacím a tvarování. Ve formě dutých vláken získává termoizolační vlastnosti a v případě podélného profilování se podílí na rychlém odparu vlhka, který přináší pocit mírného ochlazení. Toho se využívá zejména pro ponožky určené k letnímu použití (např. CoolMax®).

POLYPROPYLEN (POP)

Polypropylen se do ponožek používá ve formě hedvábí (vlákno tvořené paralelně vedenými jemnými "nekonečnými" vlákny - filamenty) nebo v přízi, která je na omak příznivější (vyrábí se spřádáním vláken dané délky). POP má nejnižší nasákavost mezi syntetickými vlákny (přijímá pouze 0,05% vlhkosti), je lehký (plave na vodě) a vyniká i termoizolačními parametry. Vedle vlny, a především v kombinaci s ní, je považován za výborný materiál pro výrobu funkčních ponožek určených do těžších outdoorových podmínek.

ŘETÍZKOVANÝ ŠEV

Řetízkovaný šev, někdy také nazývaný plochý šev, je druhem švu, kdy se ponožky nesešívají ve špičce k sobě klasickým způsobem, kdy se hrany překrývají, ale pouze se vzájemně dotýkají. Tímto je zabráněno vzniku další vrstvy materiálu, která by mohla způsobit otlaky či oděry v oblasti prstů. Ploché švy u ponožek tedy ocení především diabetici, které tyto oděry nejvíce trápí.